BRDC Euro Race Day - Silverstone
15/04/2015 - 30 tours
1
Pascal Jostarndt
2
Ricard Suanya
3
Mate Orban
4
Francois Remmen
5
Pascal Lepihive
6
Jose Berenguer
7
Jacob Fredriksson
8
Jan Titz
9
Richard Coxon
10
Raul Jereb
11
Miguel Carrero
12
Jean-François Bovy
13
Nicholas Cole
14
Yves Plaçais
15
Alessio Campigotto
16
Richard Wilks
17
Steve Parker
18
Martin Audran
19
Philippe Henrique
20
Matthias Weber
21
Dylan Canton
22
Dave Miller
23
Ben Paulet
24
Mick Chapman
25
Simon Wattman
26
Alan Forster
Pos Pilote VoitureClasseTemps Ecart
1Pascal Jostarndt3.3 Alba-Cosworth AR3
Maurizio Gellini
Class A1:08.037
2Ricard Suanya1.9t Alba-Giannini AR2
Carma FF
Class A1:08.184+ 0.147s
3Mate Orban3.0 Rondeau-Cosworth M379C
Lucien Rossiaud
Class A1:08.670+ 0.633s
4Francois Remmen1.9t Alba-Giannini AR2
Scuderia Jolly Club
Class A1:09.144+ 1.107s
5Pascal Lepihive3.5 URD-BMW C82
URD Junior Team
Class A1:09.200+ 1.163s
6Jose Berenguer3.0 Rondeau-Cosworth M379C
Pierre-Alain Lombardi
Class A1:09.257+ 1.220s
7Jacob Fredriksson3.0 Rondeau-Cosworth M379C
Ecurie Blanchet
Class A1:09.326+ 1.289s
8Jan Titz3.3 Cougar-Cosworth C12
Courage Competition
Class A1:09.420+ 1.383s
9Richard Coxon3.5 URD-BMW C81/2
URD Junior Team
Class A1:09.582+ 1.545s
10Raul Jereb3.5 URD-BMW C81
Jens Winther
Class A1:09.611+ 1.574s
11Miguel Carrero1.9t Alba-Giannini AR2
Scuderia Jolly Club
Class A1:09.790+ 1.753s
12Jean-François Bovy3.3 Alba-Cosworth AR3
Techno Racing
Class A1:09.927+ 1.890s
13Nicholas Cole3.0 ADA-Cosworth 01
ADA Engineering
Class A1:10.340+ 2.303s
14Yves Plaçais3.0 Rondeau-Cosworth M379C
Jean-Philippe Grand
Class A1:10.428+ 2.391s
15Alessio Campigotto1.3r Mazda 737C
Mazdaspeed
Class B1:10.529+ 2.492s
16Richard Wilks1.3r Mazda 727C
Mazdaspeed
Class B1:11.077+ 3.040s
17Steve Parker1.3r Mazda 727C
Mazdaspeed
Class B1:11.389+ 3.352s
18Martin Audran1.3r Lola-Mazda T616
Jim Busby Racing
Class B1:11.441+ 3.404s
19Philippe Henrique1.9t Alba-Giannini AR2
Scuderia Jolly Club
Class A1:12.043+ 4.006s
20Matthias Weber1.3r Mazda 717C
Mazdaspeed
Class B1:12.206+ 4.169s
21Dylan Canton1.3r Lola-Mazda T616
Jim Busby Racing
Class B1:12.261+ 4.224s
22Dave Miller1.3r Mazda 737C
Mazdaspeed
Class B1:12.430+ 4.393s
23Ben Paulet1.3r Alba-Mazda AR4
Malibu Grand Prix
Class B1:12.521+ 4.484s
24Mick Chapman3.0 De Cadenet-Cosworth
Francois Duret
Class A1:12.810+ 4.773s
25Simon Wattman1.3r Harrier-Mazda RX83C
Manns Racing
Class B1:13.286+ 5.249s
26Alan Forster1.3r Mazda 737C
Shizumatsu Racing
Class B1:16.185+ 8.148s
Pos Pilote VoitureClasseTours Ecart Grille +/-
1Francois Remmen1.9t Alba-Giannini AR2
Scuderia Jolly Club
Class A3137:18.174+3
2Mate Orban3.0 Rondeau-Cosworth M379C
Lucien Rossiaud
Class A31+ 00.593+1
3Jacob Fredriksson3.0 Rondeau-Cosworth M379C
Ecurie Blanchet
Class A31+ 04.117+4
4Jose Berenguer3.0 Rondeau-Cosworth M379C
Pierre-Alain Lombardi
Class A31+ 05.526+2
5Miguel Carrero1.9t Alba-Giannini AR2
Scuderia Jolly Club
Class A31+ 21.3611+6
6Pascal Jostarndt3.3 Alba-Cosworth AR3
Maurizio Gellini
Class A31+ 22.511-5
7Ricard Suanya1.9t Alba-Giannini AR2
Carma FF
Class A31+ 29.792-5
8Jean-François Bovy3.3 Alba-Cosworth AR3
Techno Racing
Class A31+ 29.9612+4
9Yves Plaçais3.0 Rondeau-Cosworth M379C
Jean-Philippe Grand
Class A31+ 35.1714+5
10Jan Titz3.3 Cougar-Cosworth C12
Courage Competition
Class A31+ 37.408-2
11Pascal Lepihive3.5 URD-BMW C82
URD Junior Team
Class A31+ 41.265-6
12Martin Audran1.3r Lola-Mazda T616
Jim Busby Racing
Class B31+ 55.2518+6
13Alessio Campigotto1.3r Mazda 737C
Mazdaspeed
Class B31+ 55.9015+2
14Richard Wilks1.3r Mazda 727C
Mazdaspeed
Class B30+ 1 tour16+2
15Matthias Weber1.3r Mazda 717C
Mazdaspeed
Class B30+ 09.1320+5
16Dave Miller1.3r Mazda 737C
Mazdaspeed
Class B30+ 34.3722+6
17Mick Chapman3.0 De Cadenet-Cosworth
Francois Duret
Class A30+ 40.3624+7
18Dylan Canton1.3r Lola-Mazda T616
Jim Busby Racing
Class B30+ 50.2221+3
19Ben Paulet1.3r Alba-Mazda AR4
Malibu Grand Prix
Class B28Collision23+4
20Alan Forster1.3r Mazda 737C
Shizumatsu Racing
Class B25+ 6 tours26+6
21Nicholas Cole3.0 ADA-Cosworth 01
ADA Engineering
Class A21Crashed out13-8
22Richard Coxon3.5 URD-BMW C81/2
URD Junior Team
Class A15Disco9-13
23Steve Parker1.3r Mazda 727C
Mazdaspeed
Class B8Crashed out17-6
24Simon Wattman1.3r Harrier-Mazda RX83C
Manns Racing
Class B6Crashed out25+1
25Raul Jereb3.5 URD-BMW C81
Jens Winther
Class A1Crashed out10-15
26Philippe Henrique1.9t Alba-Giannini AR2
Scuderia Jolly Club
Class A24Disqualified19-7
Pos Pilote Voiture Tours menés
1Pascal Jostarndt3.3 Alba-Cosworth AR314
2Ricard Suanya1.9t Alba-Giannini AR211
3Francois Remmen1.9t Alba-Giannini AR25
4Jacob Fredriksson3.0 Rondeau-Cosworth M379C1
Pos Pilote VoitureClasseTemps Ecart
1Mate Orban3.0 Rondeau-Cosworth M379C
Lucien Rossiaud
Class A1:08.981
2Pascal Jostarndt3.3 Alba-Cosworth AR3
Maurizio Gellini
Class A1:08.988+ 0.007s
3Richard Coxon3.5 URD-BMW C81/2
URD Junior Team
Class A1:09.204+ 0.223s
4Ricard Suanya1.9t Alba-Giannini AR2
Carma FF
Class A1:09.317+ 0.336s
5Jose Berenguer3.0 Rondeau-Cosworth M379C
Pierre-Alain Lombardi
Class A1:09.403+ 0.422s
6Jacob Fredriksson3.0 Rondeau-Cosworth M379C
Ecurie Blanchet
Class A1:09.451+ 0.470s
7Miguel Carrero1.9t Alba-Giannini AR2
Scuderia Jolly Club
Class A1:09.693+ 0.712s
8Francois Remmen1.9t Alba-Giannini AR2
Scuderia Jolly Club
Class A1:09.741+ 0.760s
9Yves Plaçais3.0 Rondeau-Cosworth M379C
Jean-Philippe Grand
Class A1:10.035+ 1.054s
10Jan Titz3.3 Cougar-Cosworth C12
Courage Competition
Class A1:10.067+ 1.086s
11Pascal Lepihive3.5 URD-BMW C82
URD Junior Team
Class A1:10.290+ 1.309s
12Jean-François Bovy3.3 Alba-Cosworth AR3
Techno Racing
Class A1:10.359+ 1.378s
13Alessio Campigotto1.3r Mazda 737C
Mazdaspeed
Class B1:10.598+ 1.617s
14Nicholas Cole3.0 ADA-Cosworth 01
ADA Engineering
Class A1:10.834+ 1.853s
15Martin Audran1.3r Lola-Mazda T616
Jim Busby Racing
Class B1:11.116+ 2.135s
16Richard Wilks1.3r Mazda 727C
Mazdaspeed
Class B1:11.322+ 2.341s
17Matthias Weber1.3r Mazda 717C
Mazdaspeed
Class B1:12.161+ 3.179s
18Steve Parker1.3r Mazda 727C
Mazdaspeed
Class B1:12.455+ 3.474s
19Philippe Henrique1.9t Alba-Giannini AR2
Scuderia Jolly Club
Class A1:12.481+ 3.500s
20Ben Paulet1.3r Alba-Mazda AR4
Malibu Grand Prix
Class B1:12.519+ 3.538s
21Dave Miller1.3r Mazda 737C
Mazdaspeed
Class B1:12.606+ 3.625s
22Mick Chapman3.0 De Cadenet-Cosworth
Francois Duret
Class A1:12.704+ 3.723s
23Dylan Canton1.3r Lola-Mazda T616
Jim Busby Racing
Class B1:12.823+ 3.842s
24Simon Wattman1.3r Harrier-Mazda RX83C
Manns Racing
Class B1:14.651+ 5.67s
25Alan Forster1.3r Mazda 737C
Shizumatsu Racing
Class B1:15.926+ 6.945s
26Raul Jereb3.5 URD-BMW C81
Jens Winther
Class A2:03.616+ 54.63s